TP-blogi-verkkokoulutukset_.psd1200x628

Syksyn maksuttomat verkkokoulutukset - ota perusteet haltuun ja syvennä osaamistasi

Tarjoamme asiakkaillemme maksuttomia koulutuksia helposti verkossa läpi koko syksyn. Koulutukset soveltuvat hyvin palvelumme uusille käyttäjille kuin myös heille, ketkä haluavat syventää osaamistaan. 

Koulutuksia vetävät eri alojen asiantuntijamme ja voit esittää heille kysymyksiä ennen koulutusta ja sen aikana. 

Voit ilmoittautua vapaasti sinua kiinnostaviin koulutuksiin. Valitse seuraavista kokonaisuuksista sinulle sopivimmat ja katso ajankohdat alta:

  • Yritykset: yritystietojen haku, yrityksistä saatavat raportit, luottotiedot, yrityksien vastuuhenkilöt
  • Analysaattori: Miten hyödynnät Analysaattorin jalostamaa dataa, tallennat omia ryhmiä, seuraat yrityksissä tapahtuvia muutoksia ja paljon muuta
  • Kohderyhmähaku: Tehokkaimmat postitus- ja soittolistat saat Kohderyhmähausta, tule mukaan katsomaan parhaat käyttövinkit
  • Kiinteistöt: kattava yleispaketti kiinteistötietojen palvelukokonaisuudesta: miten tiedot haetaan, mitä kaikkea on saatavilla, mitä jokaisen kiinteistötietojen kanssa toimivan on hyvä tietää
  • Sähköinen kiinteistökauppa: Kiinteistövaihdannan luonnostelupalvelun (KLP) avulla luonnostelet ja lähetät kauppakirjat suoraan Maanmittauslaitoksen käsittelyyn ja asiakkaasi voivat solmia kaupat kotisohvaltaan. 
  • Digitaalinen asuntokauppa DIAS: Koulutuksessa esittelemme digitaalisen asuntokaupan prosessin. Miten digitaalinen asuntokauppa paperisilla osakekirjoilla etenee ja miten varmistaa omalle loppuasiakkaalle hyvän asuntokauppakokemuksen. Koulutuksessa demoamme myös digitaalisen asuntokaupan tekemistä KIVI-kiinteistönvälitysjärjestelmästä, joten pääset näkemään, miten digitaalinen asuntokauppa käynnistetään ja miten prosessi käytännössä etenee.

Ilmoittaudu mukaan (lisää koulutuksia julkaistaan myöhemmin):

Yritykset to 14.10. klo 10-11
Yritykset ti 9.11. klo 10-11
Yritykset ke 15.12. klo 10-11

Kiinteistö- ja huoneistohaku to 7.10. klo 9-10
Kiinteistö- ja huoneistohaku pe 5.11. klo 9-10
Kiinteistö- ja huoneistohaku ti 14.12. klo 9-10

Sähköinen kiinteistökauppa ke 6.10. klo 10-11

DIAS kuolinpesä osapuolena ke 13.10. klo 10-11
DIAS kuolinpesä osapuolena ke 20.10. klo 10-11
DIAS osakekirja vapaana ke 3.11. klo 10-11

Jos olet kiinnostunut organisaatiollesi räätälöidystä koulutuksesta, olethan yhteydessä asiakaspalveluun, tietopalvelut@almatalent.fi tai p. 0800 141 070 (maksuton, arkisin 8.30-16-30)

  • Julkaistu: 24.9.2021
  • Päivitetty: 5.10.2021
  • Uutisen tyyppi: Tiedote
  • Teema:

Jaa artikkeli:

Tilaa uutiskirje

Lue seuraavaksi:

Alma Media

KLP: Lähetä täydennys mihin tahansa MML hakemukseen

Kiinteistökaupan luonnostelupalveluun (KLP) on lisätty uusi toiminto: Hakemuksen täydennys. Hakemuksen täydennys -toiminnolla voi täydentää mitä kautta tahansa MML:lle lähetettyä hakemusta, myös muita kuin alun perin KLP:n kautta tehtyjä hakemuksia. Hakemuksen täydennys toimintoa voi käyttää esimerkiksi niissä tilanteissa, kun Maanmittauslaitoksen hakemuksen käsittelijä lähettää Asiamiehelle täydennyspyynnön sähköpostilla. Hakemuksen täydennys toiminnon kautta lähetty täydennys kohdistuu hakemustunnuksen perusteella suoraan Maanmittauslaitoksella oikeaan hakemukseen ja nopeuttaa näin hakemuksen käsittelyä. Maanmittauslaitos toivoo, että kirjaamisasioiden täydennykset lähetetään Hakemuksen täydennys -toiminnon kautta suoraan vireillä olevaan hakemukseen - näin nopeutetaan hakemuksen käsittelyä. Hakemuksen täydennys -toiminto löytyy KLP:n vasemmasta laidasta, Muut asiakirjat -osiosta. Päivitä sivu tarvittaessa painamalla ctrl + F5 näppäimistöstä samaan aikaan.  Lisätietoja Hakemuksen täydennys -toiminnosta asiakaspalvelustamme. Tavoitat meidät nopeasti ja maksutta sivuston chatin kautta, sähköpostilla tietopalvelut@almatalent.fi tai puhelimitse p. 0800 141 070 (ark. 8.30-16.30)

Alma Media

Oikeusrekisterikeskuksen palveluissa käyttökatko ke 1.12. klo 7.00 - 8.00

Oikeusrekisterikeskuksen palveluissa on käyttökatko keskiviikkona 1.12. klo 7.00 - 8.00 Katkon aikana kyselyt Alma Talent Tietopalveluiden kautta konkurssi- ja yrityssaneeraus- tai velkajärjestely-, sekä liiketoimintakieltorekisteristä eivät toimi.

Alma Media

Yhdistyksien säännöt saatavilla

Yhdistysrekisteristä on nyt saatavilla myös paljon kysytyt yhdistyksen säännöt. Yhdistyksen säännöt ja yhdistyslaki määrittelevät yhdistyksen toimintaa. Säännöissä määritellään esimerkiksi yhdistyksen tarkoitus ja toimintamuodot, kokoukset, hallitus ja jäsenyys. Säännöissä voidaan myös kertoa, ketkä muut kuin puheenjohtaja voivat toimia yhdistyksen puolesta (nimenkirjoittajat). Säännöt ovat saatavilla 20.12.2010 tai sen jälkeen rekisteröityjen tietojen osalta. Yhdistysten perustietoja voit hakea Yritykset-osiosta sekä Yrityshaku-palvelusta että Yhdistysrekisteristä. Raportit ovat saatavilla Yhdistysrekisteri-palvelusta: Tuotteiden hinnat: Yhdistysrekisteriote 1,50e Yhdistyksen säännöt 1,50e Vireillä olevat ilmoitukset 0,23e Käsitellyt ilmoitukset 0,23e Tietolähde: Patentti- ja rekisterihallitus / Yhdistysrekisteri

Alma Media

Uudet sopimusehdot 1.12.2021 alkaen

Olemme uudistaneet Alma Talent Oy:n (”Alma Talent”) palveluiden sopimus- ja käyttöehtoja. Ehdot kattavat jatkossa yhä useamman Alma Talentin palvelun, joista osalla on aiemmin ollut omat erilliset ehtonsa. Ehtojen yhtenäistämisen johdosta käyttäjän ei tarvitse jatkossa käydä läpi useita eri ehtoja käyttäessään Alma Talentin eri palveluita. Alma Talentin uutis-, julkaisu- ja mediasisältöpalveluilla on kuitenkin jatkossakin omat käyttö- ja sopimusehtonsa. Uusia ehtoja sovelletaan seuraaviin palveluihin: Alma Talent Tietopalvelut, Analysaattori, Kohderyhmähaku, Kiinteistökaupan luonnostelupalvelu, erilaisiin koulutuksiin liittyvät digitaaliset palvelut kuten sähköisesti toimitettavat koulutusmateriaalit ja verkkokoulutukset sekä digitaalinen koulutusalusta Seduo, sekä Alma Talent Sisältöpalvelut (Suomen Laki -verkkopalvelu, Verkkokirjahylly ja Alma Talent Kirjat sovellus). Alla on kuvattu joitakin olennaisimpia muutoksia ehdoissa. Ehtoihin on tarkennettu eri sopimusasiakirjojen välistä tulkintajärjestystä Lisäksi on selvennetty ehtojen sitovuutta myös tilanteissa, joissa käyttäjän työnantajana toimiva yritys tai joku muu kuin käyttäjä itse tekee sopimuksen palveluiden käytöstä Ehdoissa on tarkennettu käyttäjän ja Alma Talentin vastuita ja velvollisuuksia Tiettyjen palvelujen käyttö edellyttää, että asiakas ilmoittaa etukäteen tietojen laillisen käyttötarkoituksen tai vahvistaa sellaisen olemassaolon Ehtoihin on lisätty salassapitoa koskevia velvoitteita Osa palveluista sisältää tekijänoikeudella suojattua sisältöä, jonka vuoksi sitä koskevia määräyksiä on otettu mukaan ehtoihin PEP- ja pakotelistakyselyn osalta on tarkennettu palveluntarjoaja RDC:n roolia tietojen käsittelyssä. Lisäksi on selvennetty, ettei mikään palveluista muodosta yhteisrekisterinpitäjyyttä Alma Talentin, tiedontuottajien, asiakkaiden ja/tai kolmansien osapuolten välillä Veloituksia ja laskutuksia koskevia ehtoja on päivitetty vastaamaan jo aiemmin käytössä olleita käytänteitä Sopimuskautta on selkeytetty siten, että jollei muutoin sovita, sopimus on voimassa 12 kuukautta, jonka jälkeen se jatkuu toistaiseksi voimassa olevana 6 kuukauden irtisanomisajalla. Kuluttaja-asiakkaiden osalta on todettu, että mikäli kuluttajansuojalaki soveltuu, palvelun maksullisia osia ei pääsääntöisesti koske kuluttajansuojalain mukainen peruuttamisoikeus. Ehtojen mukaan asiakkaan vastuulla on toimittaa Alma Talentille kulloinkin ajantasainen tieto asiakkaan yhteyshenkilönä toimivasta edustajasta ja sähköpostiosoitteesta, johon yhteistyöhön liittyvät ilmoitukset voidaan lähettää Riidanratkaisufoorumiksi on muutettu välimiesoikeus. Kuluttaja-asiakkaalla on oikeus viedä asia kotipaikkansa yleiseen alioikeuteen. Kohderyhmähaun lähdemerkintää koskevaa ohjetta on yksinkertaistettu. Tarkoitus ei ole kuitenkaan muuttaa tähänastisia käytäntöjä. Tietopalveluille on jatkossa omat erityisehtonsa, jotka ovat suurelta osin olleet aiemmin osana ehtojen yleistä osaa PEP- ja pakotelistakysely on uusi palvelu, joten kokonaan uusina erityisehtoina on lisätty sitä koskevat erityisehdot Koulutuksiin liittyvät erityisehdot vastaavat suurelta osin Seduo-palvelun aiempia ehtoja Alma Talent sisältöpalveluiden (Suomenlaki.com, Verkkokirjahylly, AT-kirjat sovellus) erityisehtoihin on poimittu vanhoista Alma Talent digitaalisten palveluiden ehdoista olennaisimmat kohdat palvelujen luonne huomioiden Henkilötietojen käsittelyä koskevat lisäehdot koskevat kaikkia sellaisia ehdoissa määriteltyjä palveluita, joissa Alma Talent käsittelee henkilötietoja asiakkaan puolesta ja lukuun Uudet sopimusehdot on luettavissa kokonaisuudessaan täältä. Tietopalveluiden erityisehdot täällä Kohderyhmähakuun ja kertaluontoisiin poimintoihin liittyvät erityisehdot täällä Kiinteistökaupan luonnostelupalveluun liittyvät erityisehdot täällä PEP- ja pakotelistakyselyyn liittyvät erityisehdot täällä Koulutuksiin liittyvät erityisehdot täällä Sisältöpalveluihin liittyvät erityisehdot täällä  Kohderyhmähakuun, Päättäjät-tietokannan kertapoimintoihin, Kiinteistökaupan luonnostelupalveluun, Riskienhallinnan Hakupalveluun ja Seduo-koulutusjärjestelmään liittyvät henkilötietojen käsittelyä koskevat lisäehdot täällä Vertailu uusien ehtojen ja tietopalveluiden vanhojen ehtojen välillä löytyy täältä. Seduo-palvelun aiemmat ehdot löytyvät täältä. Sisältöpalveluihin aiemmin sovelletut Alma Talent digitaalisten palveluiden sopimus- ja käyttöehdot löytyvät täältä. Uudet ehdot astuvat voimaan 1.12.2021. Mahdollisissa Tietopalveluihin liittyvissä kysymyksissä olethan yhteydessä asiakaspalveluumme, tietopalvelut@almatalent.fi, p. 0800 141 070 (arkisin 8.30-16.30) Mikäli asiakas ei hyväksy ehtojen muutosta, asiakkaan tulee kirjallisesti irtisanoa sopimus yhden (1) kuukauden kuluessa muutosilmoituksen päivämäärästä lukien ilmoittamalla asiasta sähköpostilla ko. palvelun asiakaspalveluun: Tietopalvelut: tietopalvelut@almatalent.fi Seduo: seduo@almatalent.fi Sisältöpalvelut: sisaltopalvelut@almatalent.fi

Sammio